נשימה טרנספורמטיבית​

עבודת נשימה טרנספורמטיבית מאפשרת שימוש במגוון רחב של כלים ובתרגולים המתאימים לכל אדם לא משנה מה מצבו האישי או הבריאותי. היא מאפשרת את אימון וחיזוק שרירי הנשימה ובמיוחד הסרעפת, שחרור טראומות ופחדים שאנו שומרים מהעבר, איזון הגוף ומערכת העצבים.

נשימה מעגלית ריברסינג

למי זה מתאים

התרגול מתאים לאנשים בכל גיל אפילו ילדים, שמעוניינים לקחת בעלות על הגוף בעזרת הנשימה וליצור שינוי עצמי בכל תחום בחייהם. העבודה מאפשרת להתגבר ולהתמודד עם כל בעיה פיזית או רגשית על ידי תהליכים של שחרור וקבלה פנימיים. התרגול מחזיר לאדם את הכוח הפנימי החבוי בכל אחד מאיתנו ומאפשר התמודדות עם כל פחד או טראומה מהעבר.

כיצד מתבצע הטיפול

התרגולים מתבצעים בשכיבה על הגב והמטופל מתחיל בתרגולי נשימה מעגלית, ללא הפסקה בין השאיפה לנשיפה. התרגילים מתחילים בקצב נמוך ומתגברים עם התקדמות הטיפול. ישנם מספר רב של תרגולים הכוללים נשימה מהאף, מהפה ושילובים שלהם. התרגולים משתנים גם בקצב ובאופן הנשימה וכוללים גם תרגולי עצירת נשימה. במהלך התרגול תתבצע במקביל עבודה עם צלילים וריחות על מנת לסייע לגוף בעבודה עם מגוון החושים. במהלך התרגולים יתבצעו לחיצות ועיסויי שיסייעו בשחרור חסימות בגוף, הזרמת אנרגטית טובה יותר ובפריקה ושחרור של חוויות העבר והכאב בגוף.

בסיום התרגול יש לתת לגוף מספר דקות למדיטציה, שחרור והתאוששות. ייתכן וייקח כמה דקות להתאוששות ותפקוד רגיל. חלק מהמטופלים מרגישים כבדות או עייפות וחלק תחושה של התרוממות והתעוררות, תלוי בחוויה ובאינטנסיביות התרגול.

לאחר ההתאוששות ננהל שיחה בה נעבור על החוויה והתחושות שעלו במהלך התרגול, יחד ננתח את הדברים שעלו ונחבר את המסקנות ליצירת שינוי.
עבודת נשימה טרנספורמטיבית כוללת ליווי מלא והכוונה לעבודה אישית. בהמשך התרגולים ועל פי יכולות המטופל, ניתן לבצע תרגולים שונים באופן עצמאי. התרגולים השונים משתנים מתרגול לתרגול ומעניק למטופל תחושה של חוויה שונה בכל מפגש.

מה נרגיש בסיום

התחושות לאחר הטיפול משתנות מאדם לאדם בפן הפיזי. מצד אחד רוב המתרגלים נשימה טרנספורמטיבית מרגישים תחושה כללית טובה יותר, שקט ושלווה פנימית ותחושה של רוגע ושלווה. בפן הפיזי ישנה חלוקה בין תחושות עילוי והתעוררות לבין לחושת כבדות ועייפות. הסיבה היא רמת העבודה האישית שכל מטופל עשה והחוויות אותן הוא פרק במהלך התרגול. בכל מקרה הגוף עבד קשה ולוקח לו כמה דקות להתאושש לאחר התרגול ולחזור לתפקוד מלא.

עבודת נשימה טרנספורמטיבית

עבודת הנשימה מבוססת על תרגולי נשימה ממגוון של מסורות ומשלבת עבודה אישית יחד עם תרגולים משותפים המאפשרים למידה ושחרור בעזרת תהליכי נשימה ארוכים ועמוקים הכל בהתאמה מאלה ליכולות המטופל.

התרגול מאפשר את קיומם של תהליכים מאד חשובים:

  1. מערכת הנשימה – תיקון דפוסי נשימה לא תקינים ואימון שרירי הנשימה ובמיוחד שריר הסרעפת.
  2. שחרור רגשי – שחרור של טראומות לא פתורות מהעבר המשפיעות על נקודת ההתייחסות שלנו על העולם ובסופו של דבר משפיעות גם על הגוף הפיזי שלנו.
  3. ויסות מערכת העצבים – עבודת הנשימה משתמשת במנגנון הטבעי של הגוף להורדת הקצב הפנימי והכנסת איזון חזרה לגוף.

שילוב של נשימה יום יומית נכונה תוך עבודה מעמיקה עם תרגולי נשימה יכולים לשנות דפוסי התנהגות וחשיבה ולהכניס את הגוף לתהליך עמוק של ריפוי עצמי. עבודת נשימה טרנספורמטיבית היא תהליך של ריפוי עצמי כאשר הכוח נמצא בידי המטופל.

 

לעיתים בזמן התרגול ולאחריו יורגשו תחושות נימול או זרמים במקומות שונים בגוף, במיוחד בידיים, רגליים וראש. כמו כן, ייתכן ובימים לאחר הטיפול בהם הגוף עדיין נמצא בריפוי מוגבר, אנו עלולים רגשות עזים שיצופו או תחושות פיזיות שונות.

נשימה

נשימה היא תהליך אוטומטי בגופינו, אולי בגלל זה אנו נוטים לקחת אותו כמובן מאליו ולתת לו פחות צומת לב וחשיבות נמוכה כאשר אנו רוצים לטפל בעצמינו.

קצב הנשימה שלנו משתנה במהלך היום על פי מצבינו הפנימי והתגובה שלנו למצבים חיצוניים. במצבים של לחץ בהלה, שמחה או עצב, הנשימה שלנו תשתנה משמעותית ותשפיע על התנהלות הגוף כולו.

נשימה מודעת הינה שם כללי המאגד תחתיו מגוון רחב של שיטות וטיפולי נשימה. ישנן מגוון דרכים הפועלות באופנים שונים עם הנשימה והגוף כאשר המטרות זהות:

  • תיקון ואימון דפוסי הנשימה
  • שחרור רגשי ופריקת חוויות מהעבר
  • ויסות מערכת העצבים והכנסת המוח והגוף לרגיעה.

מרבית השיטות משתמשות ביכולת הטבעית של הגוף לנשום באופן שרובינו לא מכיר ולא ידע שאפשרי. הנשימה מתבצעת באופן מעגלי ללא הפסקה בין השאיפה לנשיפה בהם שמים דגש על הכנסת והוצאת אוויר בכמות גדולה ומשלבים תרגולי נשימה מהאף ומהפה.

עבודת נשימה טרנספורמטיבית 2

היסטוריה

הנשימה הייתה כלי חשוב ועוצמתי בטיפולים שונים ותרגולים רוחניים עוד משנת 5000 לפני הספירה. בתרבות היוגי ההודית בה השליטה בנשימה מעניקה שליטה בכח החיים הנקרא פראנה. היא שולטת באנרגיית החיים בגוף המכונה צ'י על פי הרפואה הסינית ומוכרת גם בתרבויות הטיבטית, הוואית ועוד. טכניקות נשימה נוספות פותחו בשנות השבעים כאשר הן מתבססות על הידע מתרבויות עתיקות ומוסיפות להן עוד רבדים. תרגולים כמו ריברסינג שפותחה ע"י דר' לאונרד אור וסונדרה ריי בשנת 1974, ו Transformational Breath שפותחה ע"י דר' ג'ודית קרביץ ב 1977.

תרגולים כמו פראניאמה יוגה, ריברסינג, קונדליני יוגה ועוד רבים וטובים, עובדים על אותו סוד קסום ועתיק שמאפשר שליטה בכל הגוף, הנשימה.

דילוג לתוכן