נשימה מודעת / ריברסינג / נשימה מעגלית

ריברסינג היא טכניקת טיפול המשתמשת ביכולת הטבעית של הגוף לנשום ולרפא את עצמו. בתהליך הנשימה נוצר רצף נשימתי והיא מאפשרת את אימון וחיזוק שרירי הנשימה ובמיוחד הסרעפת, שחרור טראומות ופחדים שאנו שומרים מהעבר, איזון הגוף ומערכת העצבים.

נשימה טרנספורמטיבית

למי זה מתאים

התהליך מתאים לכל אדם בכל גיל (אפילו תינוקות בעזרת האם) שמעוניין לשחרר חוויות שעבר במהלך חייו ולגלות מחדש את עצמו. הוא מאפשר להתמודד ולהתגבר על כל בעיה פיזית או רגשית ע"י התמודדות וקבלה. הוא מחזיר לאדם את הכוח ונותן בידיו את היכולת להעלים כל פחד ולהתגבר כל מחסום העומד בדרכינו.

כיצד מתבצע הטיפול

הטיפול מתבצע בשכיבה על הגב/בטן או בישיבה. המטופל מתחיל לנשום מהפה נשימה רציפה ללא הפסקה בין השאיפה לנשיפה ובכך יוצר תנועת מעגלית וחיבור רציף בנשימה. ישנו מספר רב של תרגולי נשימה מעגלית אותם נבצע, הם כוללים עבודה בקצב נשימה שונה, ביצוע תרגולי עצירת נשימה שונים ועבודה עם צלילים וריחות. במידת הצורך יתכן ויבוצעו לחיצות או עיסויים לשחרור חסימות ועל מנת לסייע בהזרמת אנרגיה טובה יותר ובפריקת ושחרור החוויה והכאב. לאחר הטיפול המטופל עלול לחוש כבדות ועייפות, יתכן וייקח כמה דקות להתאושש ולחזור למצב תפקוד רגיל.
בסיום הטיפול תתקיים שיחה בה נעבור על הדברים והתחושות שעלו במהלך הטיפול ויחד ננתח את תהליך ונחבר את מימוש הדברים בחיי היום יום.
העבודה כוללת הדרכה והכוונה, ובהמשך יכולה להתבצע באופן עצמאי ללא ליווי המטפל, תלוי במצב ורמת המודעות של המטופל. התהליך ואופן הטיפול יכול להשתנות מתרגול לתרגול ומעניק חוויה שונה בכל מפגש.

מה נרגיש בסיום

כיוון שהגוף התשחרר מהאחיזה של מהמוח והיה פנוי לעסוק בריפוי וחיזוק הגוף, הוא עבד קשה במהלך הטיפול. התחושות הפיזיות חוזרות באטיות לגוף מספר דקות אחרי הטיפול וההרגשה הפנימית היא בדרך כלל של שלווה ואהבה. יתכנו תחושות של זרמים או נמלול במקומות שונים במיוחד בידיים והרגלים. כמו כן בימים שלאחר הטיפול הגוף עדיין נמצא במצב של ריפוי ויכול לחוות תחושות רגשיות ופיזיות שונות. לעיתים כאשר החוויה לא נפרקת במלואה, יתכן ותורגש כבדות או עייפות מסוימת עד להקלה. באופן כללי הגוף מרגיש התרוממות פיזית ונפשית שנמשכת למספר ימים לפחות.

ריברסינג / נשימה מעגלית

ריברסינג היא שיטת טיפול המבוססת על תרגול נשימות מעגליות היוצרות רצף נשימתי ותנועתי בין השאיפה לנשיפה. זמן התרגול נע בין 15 דקות ויכול להגיע לשעה ואף יותר, ע"פ מצב ויכולות המטופל.
התרגול מאפשר שני תהליכים מאד חשובים:

  1. שחרור פיזי של חסימות אנרגטיות בגוף – החסימות נגרמות עקב פחדים והתמודדויות מודחקות ומתיישבות באזור או איבר בגוף, דבר הגורם לפעילות מוחלשת של הגוף באזורים אלה. שחרור החסימות מאפשר לגוף לחזור למצב עבודה תקין ולהיכנס למצב של ריפוי עצמי.
  2. שחרור נפשי של אירועים מהעבר – בדיוק כמו בחסימות פיזיות המוח איננו מניח לאירועים לא פתורים מהעבר. הוא מייצר את אותה חסימה אנרגטית באזור או איבר כזה או אחר בגוף. עבודת הנשימה מאפשרת שחרור שליטה על הגוף תוך הגעה למצב תודעתי המסייע להתמודד עם אירועים וחוויות שונות בעבר. הטיפול עוזר בהתמודדות וקבלה של האירוע עד לשחרור מוחלט של הנפש.

שילוב של נשימה יום יומית נכונה תוך עבודה מעמיקה עם ריברסינג יכולים לשנות דפוסי התנהגות וחשיבה ולהכניס את הגוף לתהליך עמוק של ריפוי עצמי. הנשימה המעגלית היא תהליך של ריפוי עצמי כאשר הכוח נמצא בידי המטופל.

נשימה

אחד התהליכים האוטומטיים והטבעיים בחיינו הוא הנשימה. עבור רובנו הוא תהליך שאנו לוקחים כמובן מאליו, ולרוב מייחסים לו חשיבות נמוכה בתהליכי הריפוי.
במהלך היום קצב הנשימה והאופן בו אנו נושמים משתנה בהתאם למצבנו ולרמת ההשפעה של מצבים חיצוניים. בכל סיטואציה כמו מצבי שמחה, עצב, לחץ, בהלה ועוד, האופן בו אנו נושמים משתנה בין כל מצב.
נשימה היא אומנם תהליך אוטומטי בגוף אך ניתן באמצעות מודעות לקחת עליו פיקוד ולתרגל תרגולי נשימה שונים. חלק חשוב מהעבודה הוא תרגול נשימה מודעת תהליך שמחזיר את הנשימה לתפקוד תקין ומסייע בשחרור חוויות שונות. בנוסף עקב מחוסר בתרגול קבוע, השריר הסרעפתי נפגע גם בכוח וגם ביכולת האלסטיות שלו. אחד התרגולים הידועים והיעילים הוא תרגול נשימה מעגלית שנקרא ריברסינג.
ריברסינג הידוע גם בשמות נשימה מעגלית ולידה מחדש, היא טכניקת טיפול המשתמשת ביכולת הטבעית של הגוף לנשום ומטפלת הן בפן הגופני והן בפן הרגשי. בתהליך הנשימה נוצר רצף נשימתי בין השאיפה לנשיפה וחוזר חלילה. תרגול ריברסינג מסייע בשחרור חוויות שליליות ופחדים שנצברו בגוף במהלך חיינו.

היסטוריה

הידע העצום הטמון בנשימה היה ידוע לאדם מאז ומעולם. ניתן לראות בתרבויות עתיקות את החשיבות העצומה שהם נתנו להשפעת תהליך הנשימה על הגוף והשימוש בכלי הזמין והפשוט הזה. הנשימה שולטת באנרגיית החיים בגוף המכונה צ'י ברפואה הסינית, או פראנה בתרבות ההודית והמרפאים הילידים בהוואי נקראו המאסטרים בנשימה Kahuna Ha.

שיטת הטיפול בריברסינג פותחה ע"י לאונרד אור וסונדרה ריי בשנת 1974, לאחר הארה שחווה עקב נשימה באופן שונה מהרגיל. הוא חווה זיכרונות מהעבר והאמין כי ע"י חזרה לחוויה ניתן לבצע ריפוי לטראומה ממנה סבל.

דילוג לתוכן